Başkanın Mesajı

40829845610_1432712056_z” TURİZMİN ENERJİSİNİ BİRLİKTE BÜYÜTÜYORUZ “

“Misafir on kısmetle gelir, birini yer dokuzunu bırakır” derler. Turizmde de böyledir. Ülke genelinde düşündüğünüzde bu durum; sektörel ölçekteki kârlılık, gelen yabancı ziyaretçi sayıları ve harcama istatistiklerinden de anlaşılabilir.

Dünyadaki pek çok ülkeden farklı olarak turizm, Türkiye’nin ve bilhassa da İstanbul’un önünde adeta bir fırsat deryası gibi uzanır. Ama şunu ifade etmeliyim ki ben bu hususu sadece ekonomik noktadan hareketle ifade etmiyorum.

Elbette sahip olduğumuz fırsatlar denizi; ülkemizi büyüten ekonomik avantajlar da taşır. Bununla beraber kültürlerin buluştuğu bir kaynaşma alanını ve insani değerlerin yükseldiği bir coğrafi zenginliği de bizlere sunar. Bundan dolayıdır ki dünden bugüne bu topraklar insanın insana kavuştuğu, medeniyetlerin buluştuğu mecra olmuştur.

Türk turizmindeki ivmeyi artırmanın ve İstanbul’un fırsatlarını geleceğe taşımanın yolu, sahip olduğumuz işte bu yüksek değerleri dünyaya tanıtmaktan geçiyor. Biz Turizmi Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) olarak tam da bu hedef uğrunda çalışıyoruz.

1984’den bugüne hayallerini durmaksızın büyüten TUGEV, şimdi sektörün önünde yeni ufuklar açıyor. Çatısı altında kurulan İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) 1997 yılından itibaren İstanbul’un kongre turizmindeki kutup yıldızı olarak çalışıyor. Ne mutlu ki gayretler meyvesini veriyor ve bugün İstanbul’un bir kongre şehri olmasını gururla söylüyoruz.

İstanbul Ticaret Odası olarak İstanbul’dan dünyaya ulaşan köprüler kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının destekleri ve STK’larımızın katılımı TUGEV ve ICVB’nin etkinliğini ileri taşıyor.

Tüm gücümüzle, turizmin enerjisini birlikte büyütmeye devam ediyoruz.

Selam ve Saygılarımla,

Şekib AVDAGİÇ

TUGEV Başkanı